Derivácia ľudských životov

Autor: Juraj Poništ | 17.5.2018 o 12:55 | Karma článku: 1,86 | Prečítané:  270x

Ahoj, milý čitateľ, znova sme vykročili po javisku ľudských udalostí so zámerom trocha poodhrnúť závoj poznania...

Už dávnejšie som si všimol, že nie všetci ľudia začínajú z rovnakého styčného bodu svojho života. Zoberme si ku príkladu človeka, ktorý sa narodil s hudobným nadaním. Ak sa narodí v rodine hudobníkov, jeho skryté talenty už v mladom veku nájdu odhalenie a môžu sa cibriť, tesať, až pokým nedosiahnu nevýslovného lesku.

 

Čo ak sa však náš hudobník nenarodí v rodine hudobníkov (v rodine murára)? Zrejme jeho postup bude pomalší - brzdený tlakom okolia (pokým sa dostane na umeleckú školu, ak vôbec, pokým si vycibrí svoj štýl pod dobrým učiteľom, ak vôbec). Tým pádom dostaneme dvoch ľudí, ktorí s rovnakým hudobným nadaním v rovnakom veku dospelosti dosahujú úplne iné ,,výsledky´´ - prvý už môže byť zamestnaný vo filharmonickom orchestri, druhý si popri úplne inej práci privyrába ako hudobník (zatiaľ za oveľa menší plat).

 

Ak sa držíme mozaikového spôsobu vnímania (ktorý som načrtol vo svojom prvom článku Kronosu Keď programy štartujú - pondelok v MHD) každý život má nejaký cieľ. Ktorý zo spomínaných dvoch hudobníkov však využíva svoj hudobný talent lepšie? Lepšie povedané, ktorý si ho viac zaslúžil? Niekto by povedal, že samozrejme ten prvý: Veď sa predsa hudbou živý, a tým pádom to môže robiť naplno, kvalitnejšie, obohatiť na jednom orchestri oveľa viac ľudí. Možno ten druhý si privyrába iba v tmavej uličke za pár centov.

 

Do týchto životných okolností vstupuje dôležitý faktor, nad ktorým som začal uvažovať pri štúdiu matematiky na vysokej škole. Nazval som ho sám pre seba (znova termín, ktorý by ste v knihách zrejme sotva hľadali) - Derivácia života.

 

Deriváciou funkcie sa vo všeobecnosti rozumie zmena (rast) tejto funkcie v pomere k veľmi malej zmene jej premennej či premenných. Ak chcete použiť Môj termín Derivácia života, stačí, keď si slovo funkcia nahradíte životom a malú zmenu premenných zameníte dĺžkou jedného ľudského života (alebo jednou inkarnáciou, ak chcete). Po tejto náhrade dostanete pojem Derivácie života v nasledovnej forme: Zmena (nárast) kvality života človeka v rámci jedného ľudského života.

 

Tento termín si prekryjeme príbehom našich dvoch hudobníkov. Hudobník, narodený v rodine murára počas svojho života vynaloží oveľa väčšie úsilie, pretože si prešiel cestu od murára k hudobníkovi. Naproti tomu hudobník mal styčný bod umiestnený oveľa vyššie, čo znamená, že ak sa vo veku štyridsať rokov stretnú v tom istom orchestri, alebo budú hrať hudbu rovnakej kvality, derivácia života nehudobníka bude oveľa vyššia, to znamená, že v rámci života prešiel oveľa väčšími životnými zmenami (jeho život je komplexnejší - úplnejší, obohatený o viac poznatkov.

 

Počas svojho duchovného poznávania som počul názor, že človek by mal za život prejsť aspoň dvomi povolaniami, ktorými sa naplno venuje. Vtedy si uvedomíte, že prekážky, ktoré nehudobník musel prebrodiť na svojej ceste k hudbe, ho naopak obohatili o ďalšie kúsky skladačky svojej osobnosti.

 

Ja sám som písal dlhé hodiny príbehy už počas strednej školy, svoju prvú knižku Tichá spálňa detí (ktorá bude už čoskoro dostupná ako e-book) som však dopísal, až keď som absolvoval vysokú školu a rok pracoval v Lidli (ani jedno povolanie nemalo s písaním príbehov na oko nič spoločné).

 

Možno ste niektorí z Vás videli film Vlk z Wall street s Leonardom DiCapriom. Áno, bol podvodník, no dokázal niečo, čo mu ani sám policajný inšpektor nebol schopný uspieť: Všetko, čo vo finančníctve dokázal, dokázal iba vlastným úsilím (vtedy ešte za podpory milujúcej partnerky).

 

Priznám sa Ti, drahý čitateľ, celá predchádzajúca strana bola príprava k bližšiemu pochopeniu nasledovnej myšlienky: Mnoho detí kritizuje svojich rodičov, že sa nesnažia dosť, podľa niektorých detí ich rodičia v živote nedokázali dosť alebo dokonca nič...Z akého styčného bodu však začínali ich rodičia? Akú deriváciu dosiahli ich rodičia a akú dosiahnu oni sami? Mnoho ľudí hľadí na výsledok, no už menej na cestu k nemu...

 

                                                                                                                                                     Juraj

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

DOMOV

Elektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.


Už ste čítali?